Tejto činnosti mnohokrát napomáhajú zničené okapové zvody. Naviac, dom môže byť pri prudkých ďažďoch zasiahnutý pritekajúcou vodou z blízkeho svahu či cesty. Vzlínajúca voda v stavebnom materiáli obsahuje zemnú soľ, ktorá na povrchu omietky steny pri svojej kryštalizácii zväčšuje svoj objem až o 7 %, čím dochádza k degradácii omietok a ich následnému odpadávaniu.
RIEŠENIE - INJEKTÁŽ MURIVA
Proces vstrekovania je jednoduchý a lacný spôsob vytvárania vysokokvalitnej izolácie aj v budovách, ktoré nemajú vodorovnú bariéru. Proces účinne zabraňuje prenikaniu vzlínajúcej vlhkosti do muriva. Vlhké steny, plesne a kapilárna vlhkosť môžu byť týmto tesnením suterénu natrvalo zastavené. Výhodou injektážnej metódy sú okrem iného relatívne nízke náklady a ochrana stien.
FUNGOVANIE POSTUPU
K celkovej záťaži v pivniciach domov môže negatívne prispeť aj tlaková voda.
Na tento účel sa maltové škáry injektujú pod tlakom injektážnym gélom pri vertikálnej injektáži muriva. Za týmto účelom sa murivo vŕta horizontálne na percento, ktoré závisí od hrúbky steny. Typicky v takzvanom štandardnom usporiadaní mriežky (štvorec so stredom tváre). Vzdialenosti pakrov veľmi závisia od zloženia malty, v priemere sú 25 cm. Potom sa do vyvŕtaných otvorov, ktoré sú zvyčajne široké približne 18 mm, vstrekne gél. Ten sa v škárach rozprestrie a vytvorí tak účinný, trvalý tesniaci závoj proti vlhkosti a vlhkosti. Takéto tesnenie suterénu nielen chráni steny budovy, ale predstavuje aj účinnú ochranu pôdy.
Výrazne vyššia účinnosť utesnenia suterénu injektážou muriva v porovnaní s inými metódami je do značnej miery spôsobená vyššou viskozitou moderných gélov. Pri predchádzajúcich prístupoch sa často museli vŕtať ďalšie a oveľa hlbšie otvory, aby sa zabezpečila účinná ochrana muriva. Dnes používané alkalické kremičitany samy prenikajú oveľa hlbšie do muriva ako v minulosti používané PU injektážne materiály. Vďaka ortogonálnemu vŕtaniu a nižšiemu počtu pakrov je možné výrazne znížiť náklady na vŕtanie a materiál. To tiež chráni murivo a udržuje nízke náklady. Treba poznamenať, že námaha sa líši v závislosti od použitých stavebných materiálov. Čím pórovitejšia je spracovaná malta, tým ľahšie je možné vykonať vstrekovanie a tým menej vŕtaných otvorov je potrebných. Najmä pri opatreniach na ochranu dreva má tento šetrný prístup veľké výhody.
Aby sa gély lisovali zodpovedajúcim spôsobom stabilne, ďalšie nástreky sa uskutočňujú vo vyšších vrstvách. Tým sa efektívne vytvorí tlak v spodných vrstvách, takže súčiastka je stabilne utesnená. Robí sa to pomocou takzvanej nízkotlakovej metódy, pri ktorej sa gél znovu vstrekuje, až kým nevystúpi z pakrov nižšie. Nízkotlakový proces trvalo zabraňuje prenikaniu ďalšej kapilárne vzlínajúcej vlhkosti do vrchných vrstiev muriva. Tým je zabezpečená účinná ochrana pôdy a dreva.